Jak vybrat správné moto rukavice na motorku

Určitě se všichni shodneme na tom, že ruce jsou opravdu důležité pro plnohodnotný život. Abyste je mohli používat, je velmi důležité je chránit. K tomu Vám při jízdě na motocyklu pomohou správné rukavice. Určitě nezapomínejte na to, že není rukavice jako rukavice a rozdíly mezi nimi ovlivní, jak se budete cítit během špatného počasí, při různých stylech jízdy atd.
Při pořízení motocyklových rukavic nezáleží jenom na tom, jestli vypadají dobře. Měli byste zvážit i pohodlí, funkce, trvanlivost, ochranu, materiály atd. Správná rukavice by měla být pohodlná, bezpečná, odolná proti oděru, musíte v ní být schopni dobře a rychle reagovat na řízení a při bouračce nebo pádu vás musí ochránit.

Různé druhy motocyklových rukavic

Dnes se vyrábí rukavice, stejně jako ostatní motocyklová výroba, podle toho, do jakého jízdního stylu zapadají. Jeden pár rukavic může být skvělý pro motokross a neprosto nevyhovující pro motocykly stylu chopper, proto je důležité vybrat si správně podle svých potřeb.

Vždy při výběru pamatujte na to, že rukavice musí sedět typu jízdy úplně stejně jako vašemu jízdnímu stylu, počasí, ve kterém je používáte, a navíc musí poskytnout bezpečí pro vaše dlaně a prsty v případě nehody.

1. Bez rukavic
Někteří lidé netuší, proč by měli nosit rukavice, když jedou na motorce, určitě si ale po pár jízdách uvědomí, jakou bezpečnost mohou rukavice poskytnout. V případě nehody se většinou snažíte automaticky, aniž si to uvědomíte, zachytit se právě rukama. A teď si přestavte, co se stane, když pojedete rychlostí 100 km / h, narazíte a spadnete a první, o co se pokusíte, bude zachytit se něčeho rukama, jediné, co se však stane je, že se svezete rukou po asfaltu.

2. Bezprsté rukavice
Prsty jsou důležité, používají se k činnostem, jako psaní na počítači, mobilu, domácím pracím, používání tužky a spoustě dalších úkonů. Myslíte si, že je nepotřebujete? Pak jsou bezprsté rukavice ty pravé pro vás. Ne, vážně. Je lepší mít nějaké rukavice, než žádné, dostanete alespoň částečnou ochranu dlaní, ale furt bude lepší uchovat si zdravé dlaně i prsty a chránit celou ruku.

3. Motokrosové rukavice
Motocrossové rukavice jsou skvělé a poskytují vysokou míru ochrany, i na silnici. Ochrání dlaň ruky, prsty, mají chrániče na kloubech, které zastraší každého, s kým se po cestě srazíte, pokud to zrovna nebude chodník.

 

4. Dlouhé rukavice
Mají různé chrániče kloubů i prstů, většinou i extra vrstvu kůže na dlaních a zápěstí. Dlouhé rukavice poznáte podle toho, že zakrývají ruku a jdou asi tak do půlky předloktí přes bundu. Jsou bezpečné, v případě pádu ochrání celou ruku, dlaně, prsty a zápěstí se v nich nepřetočí.

5. Off-roadové motocyklové rukavice
Velmi často stejné, nebo alespoň podobné motokrosovým rukavicím, ale tyto jsou určené pro jezdce, kteří tráví opravdu spoustu času ve špíně, hlíně, bahně atd. Většinou se vyrábí z textilu, jsou pohodlné, mají ventilační otvory a jsou prodyšné, bývají lehké a snadno se v nich ovládá motorka.

 

6. Silniční rukavice
Rukavice jsou připravené ochránit jezdce při pádu na tvrdý povrch silnice. Většinou se vyrábí z kůže, ale na trhu můžete najít i textilní materiály nebo koženku. Bývají silnější než off-roadové rukavice a dají se použít za různého počasí, ať je sychravý podzim, nebo horký letní den. Ochrana před počasím (voda, vzduch, ventilační otvory atd.) je u tohoto typu rukavic opravdu rozmanitá.

7. Letní rukavice
V poslední době máme ultra horká léta. V jižnějších státech nejsou letní rukavice žádnou novinkou. Jsou skvělou volbou pro dlouhé výlety, kdy opravdu nechcete jet s propocenýma rukama. Je to nepohodlné i nebezpečné. Letní rukavice udrží vaše ruce v pohodlí i během teplého počasí a to hlavně díky ventilaci nebo lehkým strategicky umístěným materiálům, to vše aniž by omezovali bezpečnost. Rukavice jsou vybaveny polstrováním, chrániči kloubů i ochranou dlaně, ty jsou vyráběny většinou z kevlaru, karbonu, nebo tvrdého plastu.

8. Závodní rukavice
Nehoda nebo náraz během závodu na tvrdý povrch a za velmi vysoké rychlosti je pravděpodobně nejhorší scénář pro každého jezdce, proto se závodní rukavice vyrábějí z nejlepších materiálů, s nejnovějšími protektory, jsou vystaveny testování a používají se na nich nejmodernější technologie. Bezpečnost není jediná věc, kterou se závodní moto rukavice pyšní, mají i skvěle propracovanou ventilaci a jsou pohodlné pro snadnější ovládání motorky.

9. Adventure/Touring rukavice
Tento typ vás musí samozřejmě ochránit při pádu, navíc i během různého počasí, k tomu musí být pohodlný, protože se počítá, že je budete nosit často a dlouhou dobu. Většinou jsou rukavice vyrobeny z moderních textilních materiálů.

6 otázek, které byste si měli položit, než si koupíte moto rukavice

Můžete přijít do obchodu a koupit si nejhezčí rukavice, které tam uvidíte, nebo ty, které vyhovují Vašemu známému. Nezapomínejte však, že rukavice jsou důležité pro Vaši bezpečnost a Vaše pohodlí a s tím nemá nikdo jiný co dočinění. Při výběru je důležité brát ohled na několik faktorů:

Na jakém druhu motocyklu jezdím nejčastěji?
Zdá se to jasné, ale jedná se o velmi důležitý faktor při výběru moto rukavic. Například pokud jezdíte celý den po městě na scooteru, tak budete potřebovat jiné rukavice, než když pojedete na dlouhý víkendový výlet mimo město.

Kolik hodin v průměru jezdím?
Pokud jezdíte krátké cesty max. do hodiny, tak se jedná o naprosto jiné potřeby, než když jezdíte hodiny a hodiny na otevřeném terénu. Vyplatí se investovat do rukavic vhodných pro váš styl jízdy, ale ještě více do takových, které vyhovují vašim potřebám po všech stránkách.

Jezdím i během deště a špatného počasí?
Nejsme v Anglii, déšť nás s největší pravděpodobností nepřepadne z ničeho nic, ale i tak se s ním můžete na svých cestách potkat, stejně tak se silným větrem, v takovém případě budete myslet jenom na to, že chcete být v suchu, nejen tělo a nohy, ale i ruce.

Jezdím většinou v chladném počasí, nebo když je teplo?
Složitá otázka, v našich podnebných podmínkách zažijete oboje, naštěstí v rámci určitých mezí. Opravdu horkých dnů nebývá moc a většina rukavic vás ochrání před zimou už od nějakých 0°C. Pokud i tak chcete dělat rozdíl, tak pro teplé počasí se doporučuje pořídit textilní rukavice s dobrým ventilačním systémem, naopak v zimě vás zahřejí kožené rukavice.

Jezdím na silnici nebo mimo?
Jasně, pokud jste typ člověka, který brázdí motokrosové stopy, budete potřebovat jiný stupeň ochrany než jezdec na silnici. A naopak.

Jaký je můj styl jízdy? Jezdím agresivně nebo vyhlídkově?
Pokud jezdíte pohodově a vyhlídkově, budete shánět jiný druh rukavic než ti, kdo jezdí agresivně, nebo snad i riskantně. Pro pohodové jízdy stačí tradiční rukavice z kůže. Pro agresivnější jízdu je doporučeno použít rukavice s protektory pro vyšší míru ochrany.

Na co myslet, když kupujete moto rukavice

1. Prsty
Jak se cítí vaše prsty uvnitř rukavice? Sedí správně? Když nasadíte rukavice, máte ještě místo, abyste jimi mohly pohnout, nebo jsou vaše prsty až moc natěsno. Jsou rukavice vybaveny vnitřní výplní a protektory, nepohybují se tyto protektory, budou rukavice pohodlné během teplého/chladného počasí?

2. Správná velikost
Jestli rukavice sedí správně na ruce, poznáte snadno, musíte najít správný balanc mezi volným prostorem uvnitř a zároveň těsností. Nechcete příliš těsné ani příliš volné rukavice.

3. Funkce a ochrana rukavic
Zde může být cokoliv od protektorů pro vaši ochranu, nebo ventilační otvory pro zvýšení komfortu, ale také délka rukavic (jsou nad zápěstí, nebo do půl předloktí?), styl atd.

4. Konstrukce
Z jakého jsou rukavice vyrobené materiálu? Je to kůže nebo textil. V případě kožených rukavic, z jakého jsou zvířete? Konstrukce a materiál určí pohodlí rukavic na kůži a jejich životnost.
Proč jsou rukavice tak důležité?

Ovládání motocyklu

Díky správným rukavicím zvládnete ovládání motocyklu, pák, kontrolek atd. bez vynaložení extra námahy. V případě náhlého deště by rukavice neměly klouzat. 

Pohodlí pilota
V rukavicích byste se měli cítit pohodlně, ať už jedete za horkého počasí, studeného větru, otravného deště nebo jiných podmínek, vždy pohodlně a bezpečně.

Bezpečnost a ochrana
Rukavice musí poskytnout dostatečné bezpečí pro Vaše ruce za všech okolností, ať jde o malý pád, nebo pád ve vysoké rychlosti, když vás po cestě udeří drobné kamínky, hmyz i těžší předměty. S kvalitními rukavicemi si ochráníte své ruce za všech situací.

Z čeho se rukavice vyrábí

Dříve se rukavice vyráběly pouze z kůže. Dnes je kůže stále velmi častá, ale přidala se i spousta jiných materiálů. 
Kožené rukavice poskytují velmi slušnou míru ochrany a nevyžadují navíc použití dalších chráničů atd. Zatímco textilní rukavice stále potřebují kevlarové nebo karbonové vlákno pro dobrou ochranu. I tak mají své výhody a technologie výroby textilu se neustále posouvají směrem vpřed. Je dobré si o každém typu rukavic přečíst, nastudovat materiál i poskytovanou ochranu výrobcem.